Čo je kozmetológia?

07.06.2022

Kozmetológia je štúdium a prax kozmetických procedúr. Zahŕňa široké spektrum tém, od vlasov, pleti a nechtov až po styling, kozmetické produkty a ich použitie.

Kto je kozmetológ?

Kozmetológovia sú profesionáli v oblasti krásy, ktorí boli vyškolení v kozmeteológii a majú licenciu na jej vykonávanie. Vo väčšine štátov musí kozmetológ pred získaním licencie absolvovať určitý počet hodín školenia a zložiť nejakú formu skúšky.

Aké sú výhody kozmetického povolania?

Stať sa pracovníkom v kozmetickom priemysle má veľa výhod. Pravdepodobne najlákavejšia je predstava skvelej kariéry. Kozmetológovia môžu pomôcť ľudom, vyzerať a cítiť sa čo najlepšie a tým im zvýšit svoje sebavedomie. Okrem toho si kozmetológovia môžu často určovať hodiny a byť sami sebe šéfmi. Môžu mať tiež príležitosť pracovať v rôznych prostrediach, ako sú salóny, kúpele alebo rezorty.

Okrem osobného zadosťučinenia, ktoré je spojené s prácou kozmetičky, má kozmetológia aj finančné výhody. Kozmetičky si často dokážu zarobiť dobrú mzdu, najmä ak si vybudujú veľkú a lojálnu klientelu. Kozmetičky sú často odmeňované sprepitným a províziami nad rámce štandardného platu. V niektorých prípadoch môžu kozmetológovia získať rôzne benefity iné výhody prostredníctvom svojich zamestnávateľov.

História kozmetológie

História kozmetológie siaha až do starovekého Egypta. Kleopatre sa pripisuje to, že bola prvou osobou, ktorá nosila make-up. Na stmavenie očných viečok a pier používala zmes práškového sulfidu olovnatého a živočišného tuku. Používala tiež včelí vosk a olivový olej na vytvorenie lesklého povrchu na pokožke. V starovekom Grécku sa kozmetológia používala na zlepšenie vzhľadu športovcov. Olivový olej sa používal na masáž pokožky a aby jej dodával zdravý lesk.

Antickí kozmetológovia používali živicu zo stromu storax na vytvorenie voňavého parfumu. V starovekom Ríme, stredoveku a počas renesancie sa znalosti kozmetológie používali na vytvorenie ilúzie mladšieho vzhľadu. Ženy používali biely olovený prášok na zosvetlenie pokožky a líčenie.

V roku 1800 sa kozmetológia stala bežnejšou. Kráľovná Viktória spopularizovala používanie kozmetiky a ženy sa už začali líčiť aj na verejnosti. To viedlo k vývoju nových produktov, ako sú rúže a maskara. Začiatkom 20. storočia boli založené prvé kozmetické spoločnosti, ktoré vytvorili nové produkty a formulácie, ktoré sa používajú dodnes.

V polovici 20. storočia bola založená prvá kozmetologická škola, ktorá prvých kozmetológov a kozmetičky a naučila ich o najnovších trendoch v tomto odvetví. Dnes je kozmetológia prosperujúcim kozmetickým odvetvím s množstvom rôznych kariérnych príležitostí.

Čo robia kozmetológovia?

Ako už bolo spomenuté vyššie, kozmetológovia poskytujú širokú škálu kozmetických služieb. Poďme si niektoré z nich podrobnejšie rozobrať, aby ste si mohli vybrať to najvhodnejšie pre vašu kariéru.

Vlasová starostlivosť a kaderníctvo

Starostlivosť o vlasy je dôležitou súčasťou kozmetológie. Správna starostlivosť o vlasy môže zabrániť problémom s pokožkou hlavy, ako sú lupiny, suchosť a mastnota. Môže tiež pomôcť udržať zdravé vlasy a zabrániť štiepeniu končekov. O vlasy a hydratovanú pokožku sa môžete dobre postarať zdravou stravou a dostatkom vody.

Bežnejšie procedúry starostlivosti o vlasy zahŕňajú strihanie a umývanie vlasov (šampónovanie, kondicionovanie, sušenie). Vlasoví stylisti by mali byť zdatní v zapletaní, kulmovaní, žehlení a predlžovaní vlasov (pripájanie umelých alebo pravých vlasov k prirodzeným vlasom). Farbenie vlasov dočasnou, alebo trvalou farbou na vlasy klienta je dnes takisto vyhľadávanou zručnosťou kaderníka.

Medzi menej bežné vlasové kúry patria chemické procesy ako napríklad:

Keratínové ošetrenie

Keratínové ošetrenie je semipermanentný proces vyrovnávania vlasov. Vyhladzuje a dodáva vlasom lesk tým, že ich pokrýva proteínom zvaným keratín. Táto liečba môže trvať až štyri mesiace.

Permanentná ondulácia

Trvalá ondulácia je stzlistická technika, pri ktorej sú vlasy ošetrené chemikáliami tak, aby sa narušila ich štruktúra. To umožňuje tvarovanie vlasov do vĺn alebo kučier, ktoré vydržia až do ďalšieho rastu.

Chemicka relaxácia

Chemická relaxácia je technika starostlivosti o vlasy, ktorá využíva chemikálie na rozbitie väzieb vo vlasovej štruktúre. Vďaka tomu sú vlasy rovnejšie a ľahšie sa upravujú.

Barberstvo

Barberstvo, alebo holičstvo je profesia starostlivosti o vlasy, ktorá sa zameriava na úpravu pánskych vlasov a ochlpenia tváre. Aj keď existujú ženy barberky, holičstvo je takmer výlučne mužské povolanie. Služby holičov zvyčajne zahŕňajú strihanie vlasov, zastrihávanie fúzov, holenie a tiež starostlivosť o pleť.

Estetika alebo starostlivosť o pleť

Estetika je štúdium a aplikácia kozmetických procedúr na pleť. Tieto služby môžu zahŕňať:

Učenie sa anatómie kože

Znalosť anatómie kože vám môže pomôcť pochopiť a vybrať správnu kozmetickú procedúru. Koža sa skladá z troch hlavných vrstiev: epidermis, dermis a subcutis. Epidermis je vonkajšia vrstva kože a je tvorená odumretými kožnými bunkami. Dermis je stredná vrstva kože a skladá sa z kolagénu a elastínu. Subcutis je vrstva kože pod dermis a skladá sa z tuku a spojivového tkaniva. Každá vrstva pokožky má iný účel a každá je dôležitá pre kozmetológiu.

Aplikácia make-upu a ošetrenie tváre

Aplikácia make-upu začína prípravou pleti. To zahŕňa čistenie, exfoliáciu a zvlhčenie tváre. Čistenie je prvým krokom pri akomkoľvek ošetrení tváre. Make-up umelec pri ňom používa prostriedok na odstránenie nečistôt, mastnoty a make-upu z pokožky. Po čistení nasleduje píling. Estetik použije peelingový krém alebo masku na odstránenie odumretých kožných buniek z pokožky. Posledným krokom v procese je hydratácia. Estetik použije hydratačný krém na hydratáciu a výživu pokožky.

Po príprave pleti začnú vizážisti nanášať make-up. Začnú základným náterom, potom prejdú na korektor, púder a samotný make up. Make-up očí začína nanesením základného tieňa, pokračuje sa tonerom a zvýraznenia. Nasleduje linka a maskara. Ako posledný prichádza rúž, alebo lesk.

Odstránenie chĺpkov na tele

Depilácia voskom, pinzetou, korektúra obočia, alebo laser sú všetko populárne metódy depilácie chĺpkov. Každá metóda má svoje pre a proti, takže kozmetológovia by mali porozumieť každej z nich, aby vybrali tú najlepšiu metódu pre svojich klientov. Voskovanie je pre mnohých obľúbenou voľbou, pretože je relatívne lacné. Depilácia voskom však môže byť bolestivá a môže tiež spôsobiť podráždenie pokožky. Pinzeta je ďalšou populárnou voľbou na odstránenie chĺpkov, ale môže byť časovo náročná a únavná, čo ju predražuje. Krémy na odstránenie chĺpkov sú bezbolestné, ale často sú páchnucé. Laserové odstránenie chĺpkov je trvalejšie riešenie, ale je aj drahšie.

Nechty

Manikúra a pedikúra sú obľúbené nechtové služby. Manikúra zvyčajne zahŕňa čistenie, orezávanie a leštenie nechtov na rukách. Pedikúra sa zameriava na nohy. Zvyčajne zahŕňa všetky tieto veci, plus exfoliáciu a masáž chodidiel. Nechtové umenie je tiež obľúbená nechtová služba. Môže zahŕňať čokoľvek od maľovania jednoduchých vzorov na nechty až po pridávanie kamienkov alebo iných ozdôb.

Obľúbenými nechtovými službami sú aj gélové a hodvábne nechty. Gélové nechty sú vyrobené z gélu, ktorý sa vytvrdzuje pod UV svetlom. Hodvábne nechty sa vyrábajú s hodvábnym zábalom, ktorý sa aplikuje na nechty.

Nekozmetické zručnosti a kompetencie

Práca s ľudmi

Práca kozmetičky si vyžaduje budovanie silných vzťahov so svojimi klientmi. Byť milý, spoločenský a ústretový je teda nutnosť. Veľkou časťou práce kozmetológov je plne porozumieť svojim klientom a byť voči nim empatický. Aká je anatómia ich pokožky a stav vlasov? Aký je ich rozpočet? Ako sú zaneprázdnení? A mnoho ďalších faktorov budú rozhodovať o tom aké liečba bude u vašich klientov fungovať najlepšie. Dobrí kozmetológovia by preto mali byť skvelými poslucháčmi schopnými ľahko vytvárať vzťahy. Môžete sa naučiť akúkoľvek zručnosť, ale ak nebudete rozumieť potrebám svojho klienta, nebudete mu môcť pomôcť najlepšie, ako viete.

Otvorené myslenie

Pre kozmetológov je dôležité vedieť myslieť mimo daného rámca. Takto budete môcť prísť s kreatívnymi riešeniami klientských problémov. Mali by ste byť aj dobrým poslucháčom. To vám pomôže pochopiť potreby a priania vašich klientov.

Fyzická výdrž

Kozmetológovia často pracujú dlhé hodiny na nohách, alebo manipulujú s ťažkými predmetmi. Kondička je preto taktiež veľmi dôležitá.

Organizácia

Kozmetičky musia dobre zorganizované. Mali by byť schopní udržiavať svoje pracovné priestory čisté a usporiadané.

Budovanie vlastného kozmetického biznisu

Kozmetologické štúdium vás môže veľa naučiť aj o budovaní vášho kozmetického podnikania. Naučíte sa dôležité obchodné zručnosti, ako je marketing a finančný manažment. Okrem toho získate prehľad o kozmetickom priemysle, čo vám pomôže stať sa úspešným majiteľom firmy. Prečítajte si náš blog o tom ako si otvoriť vlastný kozmetický salón.

Ako sa stať kozmetológom? Kozmetická škola.

Väčšina kozmetológov začína svoju kozmetickú kariéru na strednej škole. Dokončenie týchto kozmetologických škôl zvyčajne trvá 4 roky. Počas strednej kozmetickej školy sa adepti kozmetológie učia starostlivosti o vlasy, pleť a nechty a ostatných kozmetických predmetoch. Prečítajte si náš blog a pozrite si čo ponúkajú stredné kozmetické školy na Slovensku. Ak ste po strednej škole stále rozhodnutý pokračovať v kozmetickej kariére, odporúčame vám náš akreditovaný kozmetický kurz. Niektoré krajiny môžu vyžadovať kozmetickú licenciu ako doplnok k štandardnému kozmetologickému štúdiu, aby sa mohli stať vizážistkou alebo nechtovým technikom. Chceli by ste viac informácií? Náš blog ako sa stať kozmetičkou vám prezradí všetky podrobnosti.

Ako uspieť v kozmetickej kariére?

Ak chcete uspieť v kozmetickej kariére, existuje niekoľko vecí, ktoré musíte urobiť okrem absolvovania školy krásy a získania licencie na kozmetológiu. Po prvé, musíte byť zanietení pre toto odvetvie. Mali by ste mať záujem skúšať nové veci a skúmať rôzne vzhľady.

Keď začínate, je dôležité nájsť si dobrého mentora, najlepšie licencovaného kozmetológa. Mentor vám poskytne poradenstvo a podporu a prezradí interné tipy a triky, ktoré vám pomôžu začať svoju kariéru.

Je tiež dôležité vybudovať si silnú sieť zákazníkov, ale aj iných kozmetológov.

Nakoniec musíte byť ochotní tvrdo pracovať. Úspešná kariéra v kozmeteológii si vyžaduje odhodlanie a tvrdú prácu. Ale ak ste zanietení pre toto odvetvie a ste ochotní dať do toho najviac, uspejete.

Pracovné riziká

Zatiaľ čo kozmetológovia majú veľa výhod, existujú aj určité riziká spojené s týmto povolaním. Jedným z najbežnejších nebezpečenstiev je chemická expozícia. Kozmetológovia sú často vystavení škodlivým chemikáliám, ako sú farby na vlasy a prípravky na nechty. Ďalším bežným rizikom sú ergonomické problémy. 

Kozmetológovia často pracujú dlhé hodiny na nohách. To môže viesť k bolestiam chrbta, krku a iným ergonomickým problémom. Kozmetológovia môžu byť zranení ostrými nástrojmi, ako sú nožnice a žiletky. Môžu sa tiež spáliť horúcimi kulmami na vlasy a inými stylingovými nástrojmi bežnými v kaderníckych salónoch.

Napriek týmto rizikám sa veľa ľudí teší úspešnej kariére v kozmeteológii. S oddanosťou a tvrdou prácou môžete byť jedným z nich.

Aký vplyv môžete mať ako kozmetička?

Ako kozmetička budete mať možnosť pozitívne vplývať na životné prostredie a životy ľudí. Môžete pomôcť znížiť množstvo znečistenia spôsobeného kozmetickým priemyslom a môžete prispieť k tomu, aby sa ľudia cítili dobre. Môžete tiež prispieť k zvýšeniu povedomia o dôležitosti starostlivosti o životné prostredie a používaní produktov, ktoré nie sú škodlivé pre životné prostredie ani zdravie ľudí. Okrem toho môžete ako kozmetička pomôcť poskytnúť pracovné príležitosti ľuďom, ktorí sa zaujímajú o kozmetický priemysel. Môžete tiež pomôcť podporiť miestnu ekonomiku nákupom produktov od miestnych firiem.

Záver

Dúfame, že sme vám pomohli nájsť strednú kozmetickú školu podľa vašich predstáv. Vďaka skúseným inštruktorom, skvelým osnovám a moderným zariadeniam vám tieto školy pomôžu dosiahnuť vaše ciele. Tak na čo ešte čakáte? Začnite svoju cestu za povolaním kozmetičky ešte dnes!