10 tipov ako si vybrať kozmetický kurz

01.07.2022

Už si sa konečne rozhodla, že chceš zmenu vo svojom živote a tvoja voľba je stať sa kozmetičkou. Otvoríš si google a začneš vyhľadávať aké máš možnosti. Nájdeš rôzne ponuky akreditovaných kurzov aj v tvojom blízkom okolí aj na druhej strane Slovenska. Niektoré sú dokonca aj online. Nevidíš medzi nimi nejaký zásadný rozdiel, tak sa začneš orientovať podľa ceny. Možno výlúčiš zo svojho zoznamu ten najlacnejší a najdrahší, veď zlatá stredná cesta ešte nič nepokazila. Ale ako ďalej?

Skús si počas vyhľadávania položiť niekoľko otázok, výber bude pre teba nakoniec jednoduchší:

Najprv niekoľko nemenných faktov:

  • akreditovaný kurz musí mať akreditáciu schválenú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Táto sa dá overiť priamo na ich stránke https://isdv.iedu.sk/SearchForm.aspx
  • povinný minimálny počet hodín kurzu je 450h, tie sú rozdelené na dve časti teória 170h a prax 280h
  • kurz je ukončení skúškou, na základe ktorej sa môžeš zamestnať alebo absolvovať živnostenskú skúšku a založiť si vlastný salón. Živnostenská skúška a poplatok za ňu nie je nikdy súčasťou akreditovaného kurzu.
  • získať akreditáciu na ďaľšie vzdelávanie môže iba kozmetička s preukázateľnou praxou a vzdelaním

Čo všetko je obsahom kurzu? Iba povinné minimum či máš v kurze aj čosi navyše?

Každý kurz by ti mal poskytnúť garantované minimum ale na úspešnú kariéru je to naozaj málo. Naučia ťa na kurze ešte aj o niečo viac? Pozri si poriadne ponuku každej vzdelávacej agentúry, vzdelanie nad úroveň minima budú mať riadne vyznačenú, je to totiž niečo, čo ich odlišuje od konkurencie.

Do budúcnosti to pre teba môže znamenať ušetrené peniaze za vzdelanie, ktoré by si tak či tak musela absolvovať, aby si mohla napredovať. A to hlavné, tvoj štart vďaka nadštandartnej doplnkovej ponuke bude v beauty biznise oveľa jednoduchší.

Dobrým znamením je aj to, že vzdelávacia agentúra poskytuje aj ďaľšie doplnkové kurzy na rozvoj kozmetických zručností, znamená to, že ani oni nespia na vavrínoch a investujú do ďašieho seba vzdelávania

Aké garancie ti poskytuje vzdelávacia agentúra?

No takto, nikdo ti nezaručí, že ťa niečo naučí, kým ty sama nebudeš chcieť. Čo ti ale môžu zaručiť je prístup ku kvalitným informáciám, moderné postupy a vybavenie učebne, individuálny prístup, dostatočná prax na reálnych ľudoch,... 

Sleduj a porovnávaj.

Kto ti verejne garantuje kvalitu svojej služby, tak si za ňou aj stojí. Je si vedomý svojich plusov a silných stránok. A povedzme to aj tak, že kto sa vie "predať" už pri samotnej ponuke kurzu, skorej ťa naučí plávať vo vlnách "biznisu" aj na kurze. Lebo vie, že marketing je dôležitá súčasť kozmetického biznisu.

Máš možnosť navštíviť vzdelávaciu agentúru ešte pred samotným kurzom a pozrieť sa na priestory a vybavenie?

Zaujíma ťa, či sa budeš učiť v nových učebniach alebo v učebniach, ktoré si pametajú ešte časy dávno minulé? Je učebňa dostatočne a kvalitne vybavená alebo sa budete tlačiť v maličkých priestoroch "na hromádke"?

Majú k dispozícii kozmetické prístroje a zodpovedajú novej dobe a postupom?

Niekedy ani fotogaléria nezodpovedá úplne realite, vždy je dobré, ak máš možnosť prísť do agentúry ešte pred samotným kurzom, nasaješ atmosféru, máš možnosť sa priamo opýtať na otázky, ktoré ti nedajú spávať a keď si dostatočne stotožnená s priestorom, ktorý na teba "nepadá" a páči sa ti aj prístup lektora či majiteľa agentúry, tak smelo pomýšľať na podanie prihlášky.

Musíš si platiť za študijný materiál, kozmetické produkty či máš aj nejaké ďaľšie poplatky? 

Pred podaním prihlášky si skús nájsť odpovede aj na ďaľšie otázky, jednou z nich je napríklad, či je cena vypísaná za kurz konečná?

Čítaj pozorne aj medzi riadkami:

  • dajú ti k dispozícii zdarma učebné materiály? 
  • musíš si nosiť so sebou vlastné uteráky? 
  • alebo si dokonca musíš priplatiť za vlastnú kozmetiku či si ju zabezpečiť sama? 
  • musíš si zadovážiť vlastné modelky na prax?

To sú pri prvom pohľade iba drobnosti, ale aj tie drobnosti ti navyšujú konečnú cenu kurzu.

Keď nenájdeš odpovede pri informáciách o kurze, kde to bude jasne a zreteľne napísané, skús dohľadať Všeobecné obchodné podmienky kurzu. Keď ani tie nevieš dohladať, tak už to začína byť podozrivé, ale stále máš možnosť sa opýtať priamo v agentúre, čo všetko zabezpečuje ona a čo si musíš zabezpečiť ty sama.

Niektoré veci sú naozaj iba v tvojej kompetencii, nikdo ich nevybaví za teba, napríklad zdravotný preukaz alebo vhodné oblečenie na prax. Ale zvyšné veci tak nejak patria k tomu, aby ich zabezpečila kvalitná agentúra v cene kurzu. Ty si už iba pribalíš úsmev, dobrú naládu, pero, zošit a chuť sa vzdelávať.

Aj opačným smerom sa môžeš pozerať. Máš možnosť vyplatiť celý kurz jednou platbou? Pre agentúry je to výhodné, dávaš tým najavo 100% záujem o daný kurz, poskytnú ti nejaký bonus či drobnú zľavu navyše?

Máš už zaplatené a kurz sa neotvorí? Akú garanciu dáva agentúra v takejto situácií?  Vrátia ti peniaze, ponúknu iný termín s bonusom navyše? Čítaj pozorne Všeobecné obchodné podmienky alebo Zmluvu o vzdelaní, ktorú by si mala pred začiatkom kurzu dostať do rúk.

Záverečná skúška kurzu tiež nie je spoplatnená, ale pozor, pri opakovaniach skúšky už môže agentúra žiadať poplatok. Ten by ti mal byť vopred známy.

Poplatok za Živnostenskú skúšku nie je súčaťou poplatku za akreditovaný kurz. 

Čo sa stane, keď vymeškáš hodiny? 

Legislatívne minimum je absolvovať aspoň 80% kurzu pre umožnenie prístupu k záverečným skúškam.

Pri vynechaní jedného či dvoch dní sa učivo dá dobehnúť aj doma z poskytnutých materiálov, ale vždy je lepšie toto učivo prebrať následne s lektorom. Poskytuje kurz takúto možnosť? Vieš sa individuálne dohodnúť na dobehnutí učiva aj mimo riadneho času alebo v inej skupine? Vždy sa pýtaj, aké máš možnosti.

Vynechala si viac hodín (viac ako 20% z celkového času kurzu) pre závažné rodinné či zdravotné problémy? Kurz si nemohla absolvovať v riadnom čase ale veľmi ho chceš dokončiť. Umožnia ti pokračovať v ďaľšom kurze? Ponúknu ti individuálne riešenie? Je to znova o komunikácii, pýtaj sa, ako sa viete a za akých podmienok dohodnúť. Možností je veľa - od bezplatnej možnosti dokončiť kurz s inou skupinou v inom termíne až po spoplatnené individuálne doučovanie.

Každá vzdelávacia agentúra chce mať úspešných absolventov. Bude sa chcieť dohodnúť.

Prihlásila si sa na kurz, zaplatila, kurz riadne začal ale ty si nenastúpila alebo si zistila, že to nie je štúdium pre teba?

Tu si treba riadne preštudovať Všeobecné obchodné podmienky či Zmluvu o vzdelaní aké máš možnosti. Tzv. storno poplatky na poslednú chvíľu alebo počas kurzu zo sebou nesú riziko, že prídeš o časť alebo celú sumu za zaplatený kurz. Nie je to vinou vzdelávacej agentúry, že tebe do toho prišla prekážka. Porekadlo "dvakrát meraj a raz rež" platí aj v tomto prípade - rozmysli si dopredu, či kurz chceš a môžeš riadne absolvovať. 

Prišla ti do cesty výrazná zmena - choroba, sťahovanie, vážne rodinné problémy? Komunikuj so vzdelávacou agentúrom. Dobrým zvykom je ti ponúknuť možnosť nastúpiť na iný termín kurzu, niektoré agentúry ti vedia pomôcť aj s náhradným ubytovaním počas kurzu. Keď sa ale rozhodneš už počas kurzu, že nechceš vôbec pokračovať, agentúre prináleží plná suma za kurz.

Cena kurzu a dĺžka kurzu

Dĺžka kurzu je daná legislatívou - má 450 hodín. Ale prečo niekde trvá kurz 2 mesiace a inde 4 mesiace? Všetko záleží od toho, koľko dní v týždni a koľko je vyučovacích hodín počas jedného dňa. Pri intenzívnych kurzoch počítaj s tým, že na kurz budeš chodiť aj 4-5x týždenne, pri iných to môže byť 2xtýždenne od rána do večera.

Sleduj aký harmonogram má kurz - je ranný, poobedný, večerný či víkendový? 

Cena kurzu je tiež všade rozdielna, každá agentúra ma v cene zarátané svoje náklady, ktoré sa môžu líšiť aj keby boli hneď vedľa seba. Tá správna cena kurzu pre teba tá, ktorá ti dáva zmysel a si s ňou stotožnená. Ako som písala vyššie, vždy sa pýtaj, čo všetko je v cene kurzu zahrnuté a či je cena pre teba konečná.

Venuj pár dní takému priekumu, ver mi, že sa to oplatí.

Podpora po kurze

Agentúra, ktorá si stojí za svojím vzdelávaním poskytuje svojím kurzistkám aj podporu po kurze. Garancia minimálne polročnej/ročnej podpory, spoločnej FB skupiny či možnosti prebrať svoj problém s lektorkou by podľa mňa mala byť štandardom. Ale nemusí to tak vždy byť. Daj si do svojho "porovnávania kurzov" aj túto kolonku.

Vždy je tá najlepšia cesta po kurze začať pracovať a hneď začať zúžitkovavať svoje vedomosti. Ale môžeš byť ešte neistá pri nejakom špecifickom probléme s klientkou a je dobré mať možnosť svoje neistoty prekonzultovať. 

Ďalšie doplnkové vzdelanie

Absolvovala si základný akreditovaný kurz Kozmetik/čka a je čas začať pracovať. Vybrala si si kurz, ktorý ti ponúkol aj niečo navyše? Výhra pre teba. Vieš ponúkať už od samého začiatku širší rozsah svojich služieb, možno sa vieš lepšie orientovať v marketingu okolo salónu či máš správne nastavenú cenotvorbu a cieľ tvojho podnikania.

A keďže nechceš zaspať na vavrínoch, čoskoro budeš hľadať ďaľšie doplnkové kurzy. Ponúka tvoja agentúra aj iné kurzy ako ten základný? Je to dobré znamenie, že ani oni nespia na vavrínoch a pre teba je to skvelá príležitosť znova navštíviť tvoju "základňu". A poskytne ti agentúra bonus za vernosť vo forme zvýhodnenej ceny či iného zaujímavého benefitu? Ešte lepšie. Ďaľším malým plusom je, že poznáš ich systém výučby, vieš čo môžeš očakávať, aký majú prístup.

Na záver jedno zamyslenie

Je online vzdelávanie naozaj tým pravým, keď kozmetické ošetrenia sú o dotykoch? Možno na teóriu áno, ale prax MUSÍ prebiehať prezenčne. Inak sa z teba stane iba kozmetik - teoretik.

Bonus: Európska norma na vedenie, požiadavky a odporúčania na poskytovanie služieb v kozmetických salónoch - STN EN 17226:2019

Áno, aj taká norma existuje. A je skvelá. Pomáha zjednocovať kvalitu poskytovaného servisu v kozmetických salónoch naprieč celou Európou. Neboj, neprikazuje nič, národné hygienické štandardy sú dôležitejšie pri poskytovaní samotnej služby, len ukazuje, že byť lepším stojí za to, ukazuje ako sa dá starostlivosť o klienta zlepšiť. Môžme mať krásny vyšperkovaný salón ale bez (opakovane vracajúceho sa) klienta v ňom to neznamená nič.

V našom Akreditovanom kozmetickom kurze vyučujeme už vedenie kozmetického salónu podľa tejto normy. Čo to pre teba znamená?

  • vysoká úroveň servisu - budeš hneď od začiatku odlišná od konkurencie
  • zjednocuje hygienické požiadavky na priestory salónu naprieč celou Európou
  • dáva návod ako komunikovať s klientom pred, počas a po ošetrení
  • pomáha nastavovať latku profesionálnemu vedeniu a prevádzkovaniu salóna
  • pre teba to môže znamenať aj jednoduchšiu cestu k nájdeniu či založeniu si vlastného salónu v krajinách EÚ

Máš záujem zistiť viac o našom Akreditovanom kurze pre kozmetičky? Chýba ti nejaká podstatná informácia? Neváhaj a kontaktuj ma :)