Základné pravidlá kozmetickej starostlivosti

10.05.2022

Všetci chceme vyzerať čo najlepšie. Kozmetická starostlivosť nám má k tomu pomôcť. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste mali istotu, že váš make-up a produkty starostlivosti o pleť budú vyzerať skvele a dlho vydržia. V tomto príspevku si preberieme základy kozmetickej starostlivosti, aby ste mohli udržiavať svoju kozmetickú rutinu na správnej úrovni!

Čistite si pleť každý deň

Odstráňte make-up a nečistoty, ktoré vám môžu upchať póry a spôsobiť problémy s pleťou. Vyberte si produkt, ktorý je vhodný pre váš typ pleti. Ak máte citlivú pleť, hľadajte hypoalergénny prípravok alebo prípravok bez parfumácie. Taktiež sa vyhnite používaniu príliš abrazívnych prostriedkov. Pri čistení tváre nepoužívajte drsné čistiace prostriedky ani ju príliš nedrhnite. Je to vaša pleť. Buďte k nej šetrní.

Dávajte si pozor, aby ste sa neprehnali s čistením. Čistenie pleti viac ako dvakrát denne ju môže zbaviť jej prirodzených olejov, čo vedie k vysušeniu, podráždeniu a zvýšenému riziku vzniku akné.

Používajte vlažnú vodu. Horúca voda môže takisto zbaviť vašu pokožku prirodzených olejov.

Po vyčistení si pleť jemne osušte mäkkým uterákom. Naneste hydratačný krém. Ten vám pomôže udržať vašu pokožku hydratovanú a zabráni jej vysušeniu a podráždeniu. Vyberte si hydratačný krém, ktorý je vhodný pre váš typ pleti.

Naneste opaľovací krém. Na ochranu pokožky pred škodlivými slnečnými lúčmi používajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 15. 10. Tieto tipy dodržiavajte každý deň, aby bola vaša pokožka zdravá a vyzerala čo najlepšie.

Pravidelne používajte kožný peeling

Peeling pokožky je bezpečný a účinný kozmetický postup, pri ktorom sa z pokožky odstráni vrchná vrstva odumretých kožných buniek. To rozjasní a vyhladí vašu pokožku a zlepší vzhľad vrások, jaziev a iných kožných .....

Peeling môžete vykonávať doma, v salóne alebo u dermatológa a to mechanicky, chemicky alebo pomocou lasera v závislosti na type vašej pleti a vašich kožných problémov.

Domáce peelingy sú zvyčajne ľahké peelingy a sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Salónne peelingy sa zvyčajne vykonávajú licencovaným kozmetikom alebo dermatológom.

Mechanický peeling používa fyzikálne exfoliačné látky na odlupovanie odumretých kožných buniek. Medzi bežné exfoliačné prostriedky patria peelingy, kefy a huby.

Pri chemickom peelingu sa na odstránenie vrchnej vrstvy kože používa roztok. Použitý roztok závisí od požadovanej hĺbky peelingu. Pri ľahkom peelingu sa používa kyselina glykolová alebo mliečna. Pri strednom peelingu sa používa kyselina trichlóroctová alebo Jessnerov roztok. Pri hĺbkovom peelingu sa používa fenol. Hĺbka peelingu sa určí pred zákrokom a použije sa vhodný roztok. Ošetrovaná oblasť sa očistí a aplikuje sa roztok. Roztok zostane na pokožke určitý čas, kým sa neutralizuje alebo odstráni.

Laserový peeling používa laser na odstránenie vrchnej vrstvy kože. Zvyčajne sa to robí pri hlbšom peelingu. Typ použitého lasera závisí od požadovanej hĺbky peelingu.

Po ukončení procesu sa vytvorí nová vrstva kože. S peelingom kože zvyčajne nie sú spojené žiadne prestoje. Môže sa vyskytnúť určité začervenanie a opuch, ktoré by však mali do niekoľkých dní zmiznúť. Je dôležité dodržiavať pokyny, ktoré vám dá kozmetička alebo dermatológ, aby sa zabezpečilo správne hojenie a predišlo sa komplikáciám.

Dodržujte pitný režim

Pitie vody je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako si zlepšiť pleť. Hydratácia je dôležitá pre celkové zdravie a je tiež potrebná na to, aby vaša pleť vyzerala čo najlepšie. Voda pomáha vyplavovať toxíny z vášho organizmu a udržuje bunky pokožky pružné a hydratované, čo vám dodá mladistvý vzhľad.

Dbajte preto na to, aby ste počas celého dňa prijímali dostatok vody! Množstvo vody, ktoré potrebujete denne vypiť, závisí od niekoľkých faktorov vrátane úrovne vašej aktivity, podnebia a celkového zdravotného stavu. Dobrým pravidlom je vypiť denne osem pohárov vody s objemom 8 uncí. To sa rovná približne 2 litrom alebo pol galónu.

Pre letné osvieženie si vodu skúste ochutiť citrónom, limetkou, uhorkou, alebo mätou.

Doprajte si dostatok spánku

Dostatok spánku pomáha znižovať stres, podporuje zdravý vývoj pokožky, umožňuje telu sa regenerovať, pomáha regulovať hormóny a pozitívne vplýva na celkové zlepšenie zdravia. Národná nadácia pre spánok odporúča, aby dospelí spali 7-9 hodín denne.

Ak nemáte dostatok spánku, určite sa poraďte so svojím lekárom o možných riešeniach.

Hydratujte svoju pleť

Hydratácia vám pomôže udržať vašu pokožku zdravú tým, že predchádza jej vysúšaniu, svrbeniu a podráždeniu. Používajte hydratačný krém vhodný pre váš typ pleti. Hydratačný krém si nanášajte na tvár a krk každý deň.

Chráňte svoju pleť pred slnkom

Ultrafialové žiarenie zo slnka je pre vašu pleť extrémne nebezpečné. Môže spôsobiť poškodenie kože, predčasné starnutie a rakovinu kože. UV žiarenie je prítomné po celý rok, dokonca aj počas zamračených dní. Pamätajte, že voda, piesok, sneh a aj betón odrážajú slnečné svetlo a môžu zvýšiť vaše vystavenie UV žiareniu. Preto je dôležité chrániť si pokožku pred slnkom každý deň.

Existujú dva typy UV žiarenia: UVA a UVB. Oba typy môžu poškodiť pokožku, ale UVB lúče spôsobujú spálenie, zatiaľ čo UVA lúče spôsobujú predčasné starnutie a rakovinu kože.

Ochranu pokožky pred slnkom vám pomôže zabezpečiť nosenie tričiek s dlhými rukávmi, dlhých nohavíc a klobúkov. Pridajte slnečné okuliare, ktoré blokujú 100% UVA aj UVB lúčov na ochranu vašich očí.

Obmedzte čas strávený na slnku, najmä medzi 10. a 16. hodinou, keď sú slnečné lúče najsilnejšie. Ak je to možné, vyhľadajte tieň pod slnečníkom, stromom alebo iným úkrytom.

Ak bude vaša pleť vystavená priamemu slnku, naneste na ňu opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším a ochranou pred UVA aj UVB žiarením. Krém na opaľovanie nanášajte hojne a opakujte ho každé dve hodiny alebo častejšie, ak sa potíte alebo plávate. Opaľovací krém nanášajte na všetku odhalenú pokožku vrátane tváre, krku, uší a rúk.

Navštívte dermatológa

Ak máte akékoľvek kožné problémy, alebo obavy týkajúce sa vašej pokožky, najlepšie je poradiť sa s dermatológom.

Dermatológovia sú odborníci na diagnostiku a liečbu ochorení kože, vlasov a nechtov. Môžu poskytnúť odbornú starostlivosť pri bežných aj zriedkavých kožných ochoreniach. Dermatológovia vám pomôžu nájsť správne produkty, diagnostikovať kožné ochorenia a poskytnúť liečbu. Môžu vám tiež pomôcť predchádzať vzniku kožných problémov a znížiť pravdepodobnosť, že sa vrátia.

Prestante fajčiť a piť alkohol

Fajčenie poškodzuje pokožku a urýchľuje proces starnutia. Zvyšuje tiež riziko vzniku rakoviny kože.

Alkohol dehydruje pokožku, čo môže viesť k jej vysušeniu, začervenaniu a podráždeniu. Okrem toho zbavuje pokožku prirodzených olejov, takže je náchylná na poškodenie vplyvom životného prostredia a predčasné starnutie.

Stravujte sa zdravo

Zdravá strava pomôže vašej pleti vyzerať čo najlepšie. Nezdravé potraviny môžu spôsobiť vyrážky, predčasné starnutie a mdlú pleť.

Tu sú niektoré z najhorších páchateľov, pokiaľ ide o nezdravé potraviny a vašu pleť:

Rafinované sacharidy

Rafinované sacharidy zahŕňajú položky ako biely chlieb, pečivo, koláče a sušienky. Tieto potraviny sa vyrábajú z bielej múky, ktorá je zbavená živín. Keď jete rafinované sacharidy, zvyšuje sa vám hladina cukru v krvi. To môže spôsobiť zápal a viesť k vyrážkam. Vaša pleť môže tiež vyzerať mdlo a bez života.

Spracované potraviny

Spracované potraviny majú vysoký obsah cukru, soli a nezdravých tukov. Môžu spôsobovať zápaly, ktoré vedú k tvorbe vrások a ďalších príznakov starnutia.

Nealkoholické nápoje

Nealkoholické nápoje sú plné cukru a prázdnych kalórií. Môžu spôsobiť nárast hmotnosti a viesť k cukrovke. Cukrovka môže spôsobiť vážne problémy s pokožkou vrátane predčasného starnutia, vrások a dokonca aj kožné infekcie.

Vyprážané potraviny

Vyprážané jedlá obsahujú veľa nezdravých tukov a kalórií. Môžu spôsobiť upchatie pórov a akné. Taktiež môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude vyzerať mastne a matne.

Najlepším spôsobom starostlivosti o pleť je konzumácia zdravých potravín. Dbajte na to, aby ste jedli veľa ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a chudých bielkovín. Vyhnite sa spracovaným potravinám, sladkým nápojom a vyprážaným jedlám. Tieto nezdravé voľby môžu poškodiť vašu pokožku a spôsobujú predčasné starnutie.

Športujte a pohybujte sa

Šport pomôže zvýšiť prietok krvi a vaša pokožka bude vyzerať zdravšie. Pomôže vám tiež uvoľniť póry a odstrániť toxíny z pokožky.

Záver

Hoci svoje gény zmeniť nemôžeme, stále existuje veľa vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme spomalili proces starnutia a chránili svoju pokožku. Zdravá strava, vyhýbanie sa UV žiareniu a používanie opaľovacieho krému sú dôležité kroky na udržanie zdravej pokožky. A ak chcete ešte viac posilniť svoju pleť, zvážte, či do svojej rutiny nezaradíte niektoré produkty na starostlivosť o pleť proti starnutiu.